Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Zámek Veltrusy ožívá jako centrum vzdělávání

28.2.2013 | sdělení, informace | okres Mělník | Veltrusy - zámek
veltrusy_pruceli_web
NPÚ současně s obnovou pracuje na dlouhodobém využití unikátního historického areálu. Od září 2012 do konce února 2013 zde probíhal projekt Učíme (se) na zámku, sloužící učitelům základních škol k doplnění vzdělání především v oblasti environmentální výchovy a památkové péče. Tento projekt je součástí záměru vytvořit v areálu Státního zámku Veltrusy vzdělávací centrum s tímto zaměřením.

Pro učitele středočeských základních škol vzniklo v rámci projektu Učíme (se) na zámku šest kurzů zaměřených na tři vzdělávací oblasti – propojení environmentální výchovy a informačních technologií, péče o přírodní a kulturní dědictví a geoinformačních technologie (např. práce s GPS přístroji). Na tematicky zaměřené semináře vždy navazovaly odborně vedené terénní programy po zámeckém areálu. Učitelé si mohli se svými žáky především vyzkoušet moderní výukové metody a uplatnění nových informací v praxi. V kurzech geoinformatiky například analyzovali hrozbu povodní v zámeckém areálu pomocí moderních nástrojů. V průběhu projektu se podařilo připravit tři e-learningové kurzy, doplňující program konaný přímo ve Veltrusech.

Pracovníci NPÚ uspořádali v rámci projektu Učíme (se) na zámku i několik exkurzí na další zajímavá místa v kraji (např. toulky barokní krajinou v okolí Lysé nad Labem, vzdělávací centrum Lesů ČR na Křivoklátě). Vzdělávání učitelů též připravilo podmínky pro návštěvy zámku Veltrusy školními skupinami a realizování aktivit představených na školeních. Kromě pracovníků Národního památkového ústavu coby realizátora se na projektu Učíme (se) na zámku podíleli i odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, plnící roli oficiálního partnera projektu, a společnost Scientica s bohatými zkušenostmi se vzdělávacími aktivitami v oblasti přírodních věd. Projekt byl financován formou grantu z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost, spravovaného Středočeským krajem.

Barokní zámek ve Veltrusech se ještě stále vzpamatovává z následků ničivých povodní z roku 2002. Národní památkový ústav zde chce nadále pořádat akce pro učitele i žáky, a tím dokázat, že povodně nejsou jen velkou společenskou tragédií, ale mohou se stát i impulsem k budoucímu rozvoji.

Obrazový materiál v tiskové kvalitě ke stažení: ftp://193.179.209.203/Verejne/PRESS/

Průvodce ke stažení

 

KontaktyMetadata ke zprávě

Vloženo
28.2.2013 14:47
Vložil
NPÚ, ÚPS v Praze
pořadatelé
Témata
výchova, vzdělávání, zpřístupněné památky - prezentace
číslo
11663
Galerie obrázků

Veltrusy - zámek

dne
13. 8. 2011
Možnosti řazení

Celkový pohled

dne: 13. 8. 2011

Interiér

dne: 13. 8. 2011

Interiér

dne: 13. 8. 2011

Veltrusy_celek z parku

dne: 28. 2. 2013
foto: V. Razím, 1998

Veltrusy_průčelí

dne: 28. 2. 2013
foto: V. Razím, 1998

Plán areálu Státního zámku Veltrusy

dne: 28. 2. 2013
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit