Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Krajské kolo soutěže o titul Historické město roku 2015 zná svého vítěze: je jím Šternberk

4.2.2016 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Olomouc | Šternberk
Šternberk 160x120
Do soutěže o cenu za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v Olomouckém kraji za rok 2015 se přihlásila tři města, konkrétně Šternberk, Lipník nad Bečvou a statutární město Olomouc.

Šternberk je městská památková zóna, Olomouc a Lipník nad Bečvou jsou městské památkové rezervace. Cena je výsledkem společné snahy ministerstva kultury, ministerstva pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ohodnotit výsledky dosažené v oblasti péče a obnovy plošně chráněných památkových celků za pomoci Programu regenerace MPR a MPZ.

Cena a z ní vyplývající právo užívat titul Historické město roku je udělována od roku 1994 Sdružením historických sídel Čech, Moravy a Slezska, ministerstvem kultury a ministerstvem pro místní rozvoj. Sestává z křišťálové plastiky, pamětního grafického listu a finanční částky jeden milion korun. Udělována je vždy při příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel ve Španělském sále Pražského hradu. Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón byl ustaven vládním usnesením v roce 1992 k záchraně a rozvoji historických jader měst a obcí. Dosud jediným celostátním vítězem z Olomouckého kraje se po mnohaletém úsilí a přesvědčivých výsledcích v oblasti památkové péče stalo v roce 2008 město Šternberk.

Přihlášky za rok 2015 zaslané na olomoucké pracoviště Národního památkového ústavu byly vyhodnoceny komisí složenou ze zástupce NPÚ, zástupce ministerstva pro místní rozvoj a krajským garantem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Přihlášená města komise v průběhu ledna navštívila a následně vyhodnotila protokolem odeslaným spolu s přihláškou ministerstvu kultury. Na základě vyhodnocení pak stanovila komise pořadí, kdy se vítězem těsně před ostatními stalo město Šternberk.

Komise během hodnocení kladně oceňovala u všech tří soutěžících řadu úspěchů, které města dlouhodobě dosahují při nelehké péči o velká, plošně chráněná území.

Více o ceně

Kontakty:

  • Mgr. František Chupík, Ph.D., ředitel NPÚ, ÚOP v Olomouci, tel. +420 585 204 111
  • Vlastimil Staněk, pracovník vztahů k veřejnosti, NPÚ, ÚOP v Olomouci, tel. +420 585 204 134


Metadata ke zprávě

Vloženo
4.2.2016 14:49
Vložil
NPÚ, ÚOP v Olomouci
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
architektura
číslo
17601
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit