Přejít na: Obsah | Levý blok | Konec stránky

Zahájení projektu Centrum obnovy památek architektury 20. století

2.7.2010 | tisková zpráva | sdělení, informace | okres Brno-město | Brno, Brno – vila Stiassni
no-photo [1]
Projekt vytvoření Centra obnovy památek architektury 20. století (COPA), které bude vybudováno v brněnské vile Stiassni, byl zahájen. Stalo se tak ve středu 30. 6. 2010 ve 14 hod. přímo v prostorách vily na Hroznové ulici v Brně.

Tisková zpráva ke stažení  pdf | NPÚ-ÚOP v Brně | IOP 5.1 v NPÚ

Budova vily i přilehlý areál budou využity pro vytvoření badatelské a dokumentační platformy pro oblast tzv. architektonické moderny, zaměřené na činnost spojenou s památkovou obnovou moderní architektury. Metodické postupy nezbytné pro obnovu architektury z období 20. – 40. let 20. století budou použity a rozvíjeny již při samotné obnově vily. Metodické centrum bude zahrnovat zázemí pro studijní, badatelské a edukační aktivity, bude sloužit jako konzultační centrum k dané problematice pro odbornou i laickou veřejnost a v neposlední řadě poskytne zázemí pro pořádání seminářů, konferencí a workshopů. Partnerem projektu je Fakulta architektury Vysokého učení technického v Brně.

Po představení historie vily rodiny Stiassni a projektu COPA PhDr. Petrem Kroupou, ředitelem územního odborného pracoviště NPÚ v Brně, pod drobnohledem televizních kamer a objektivů mnoha fotoaparátů podepsali ve středu 30.6.2010 ministr kultury prof. Václav Riedlbauch a generální ředitelka Národního památkového ústavu Ing. arch. Naďa Goryczková Rozhodnutí o poskytnutí dotace z Integrovaného operačního programu, oblast intervence 5.1, kterou administruje Ministerstvo kultury ČR pod názvem Národní podpora využití potenciálu kulturního dědictví. Výše přidělené dotace činí 179 203 478 Kč, a tyto prostředky pocházejí jak z Evropského fondu pro regionální rozvoj, tak dílem ze státního rozpočtu ČR.

Úvodní proslovy zahájil ministr kultury prof. Václav Riedlbauch. Popřál projektu především úspěšné dokončení a současně zmínil množství dalších projektů, kterým byla v rámci IOP 5.1 dotace přidělena. Generální ředitelka NPÚ Ing. arch. Naďa Goryczková připomněla, že metodické pracoviště zaměřené na architekturu 20. století chybí v České republice již dlouho a že je více než na místě jeho vytvoření právě v Brně, prvorepublikovém centru českého funkcionalismu. Jako symbolický dárek projektu předal ministr kultury do rukou generální ředitelky NPÚ první studijní exponát – 3-D model pavilonu A brněnského výstaviště. Za možnost financování řady projektů na jižní Moravě z Integrovaného operačního programu poděkoval ve svém projevu hejtman Jihomoravského kraje Mgr. Michal Hašek a za možnost spolupráce na projektu COPA také zástupce partnera projektu.

Závěr slavnostního setkání patřil symbolickému dárku pro ministra kultury ČR. Tentokrát jej připravily děti ze ZUŠ Vítězslavy Kaprálové v Brně, které nejen jemu, ale všem pozvaným hostům zahrály několik skladeb na akordeon a poté společně na flétny, violoncello a klavír. Tradiční tečku za oficiální částí programu – slavnostní přípitek, pronesl Ing. Zdeněk Novák, vrchní ředitel sekce B MK ČR. Svůj prostor pro rozhovory dostali také přítomní novináři a zájemci z řad hostů se mohli ještě v odpoledních hodinách zúčastnit komentované prohlídky vily Stiassni pod vedením prof. Vladimíra Šlapety a Mgr. Petra Czajkowskeho.


Kontakty:

  • Mgr. Zdeňka Kalová DiS., tiskový referát NPÚ, 257 010 207, 724 511 225, kalova@up.npu.cz

Fotografie (foto NPÚ, Zdeňka Kalová) (jpg; po kliknutí se zvětší)Metadata ke zprávě

Vloženo
2.7.2010 15:03
Vložil
NPÚ, generální ředitelství
pořadatelé
Specifický typ novinky
tisková zpráva
Témata
zpřístupněné památky ve správě NPÚ
číslo
6144
Novinka na mapě
Vyhledání cesty
Diskuse o novince

Příspěvky v diskusi

Počet příspěvků: 0

Možnosti řazení
Seřadit vzestupně
Přidat nový příspěvek
obnovit